`

To nasze początki:) Odwiedź nas jeszcze raz!

Aktualności

Nasze Betlejem, czyli szkolne spotkanie opłatkowe.

 

 

Idą Święta! To piękna i radosna nowina! Pomijając chwilę oddechu od codziennych spotkań ze szkołą, te świąteczne dni są przecież pełne autentycznej radości...Nawet dorośli robią sie trochę mniej dorośli i pozwalaja sobie na odrobinę dziecięcego uśmiechu! Tuż przed tymi pięknymi, świątecznymi dniami spotkaliśmy się na tradycyjnym "szkolnym opłatku"...

 


Tradycyjnie pierwsze życzenia popłynęły od p. dyr. Jana Polaka, który swoje słowa skierował do wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników prosząc również o przekazanie ich w s rodzinnych domach. Przewodnicząca szkolnego Samorządu Ania Eleryk przekazała informacje na temat charytatywnych działań podjętych w naszej szkole w okresie Adwentu. Ich wyniki okazały się imponujące! Szkolny Kiermasz Ozdób Światecznych przyniósł aż 717 złotych! Pieniądze zasiliły konto Samorządu, który w znacznej części postanowił przeznaczyć je na akcję "Szlachetnej Paczki", która w naszej szkole ma już wieloletnią tradycję. W tym roku na konto Fundacji Wiosna wpłaciliśmy 988 złotych! Jeżeli dodać do tego kwotę ponad 1200 złotych zebranych na pomoc "Dla Basi..." otrzymamy sumę ponad 2 tysięcy złotych! Puste miejsce przy wigilijnym stole zostało wypełnione...

 

A potem rozpoczęło się nasze czuwanie przy Żłóbku...Pan Piotr Adamiak odczytał fragment Ewangeli wg św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim, a uczniowie II i III klasy przedstawili krótkie rozważania "świąteczne", które były przeplatane pięknymi kolędami przygotowanymi pod kierunkiem p. Krzysztofa Izdebskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Życzenia od Samorządu i wspólny śpiew kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki" zakończyły spotkanie, które niewątpliwie było dobrym, wspólnie spędzonym czasem zadumy...Z takim przesłaniem uczniowie udali się do domów na kilka dni świątecznego odpoczynku. Spotykamy się już w Nowym Roku!

Po raz pierwszy relację z naszego spotkania można było również śledzić "na żywo" na naszym profilu Fb :) To początek nowej formy promocji naszych działań  i informujących o wydarzeniach z życia szkoły.

 

Relacja filmowa:

 

 

 

 


Z przyrodą za pan brat

 

 

 

 

Pod wymienionym w tytule hasłem uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Seroczynie realizowali Program edukacji ekologicznej, który miał zwrócić uwagę odbiorców na problem dewastacji i konieczność ochrony środowiska najbliższej okolicy. Program był sfinansowany przez przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 13908,27 zł i Gminę Wodynie w kwocie 2000 zł. Większość działań była prowadzona na terenie naszej Gminy.

 

 

 

 

Według założeń Programu zostały zrealizowane różnorodne przedsięwzięcia promujące ekologię i pogłębiające wiedzę ekologiczną. Podzieleni na grupy projektowe uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali działania, których efektem są foldery, prezentacje, plakaty, gazetki oraz ulotki informacyjne. Inauguracji programu dokonano podczas akcji „Dzień Ziemi”. Odbyły się akcje: „Sprzątanie Świata” i „Dzień bez zakupów”, w których udział wzięli wszyscy uczniowie. Pozostałe działania realizowały już poszczególne grupy projektowe.

 

 

 

 

 

Grupa p. Teresy Waszczak analizowała biologiczny stan jakości wody rzeki Świder. Uczniowie otrzymali informacje dotyczące fauny i flory rzeki a na podstawie występujących organizmów (bioindykatorów) ocenili stan czystości wody. Dokonując ewidencji form ochrony przyrody Gminy Wodynie uczniowie poznali atrakcje przyrodnicze środowiska lokalnego oraz ocenili stan przyrody najbliższej okolicy. Kolejne działanie - realizacja projektu edukacyjnego pt.: Czy wiesz czym oddychasz? przyczyniło się do uzyskania świadomości nt. szkodliwości spalania odpadów w kotłowniach przydomowych. Ulotki informacyjne, które trafiły do środowiska lokalnego przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej a tym samym poprawy stanu środowiska.      

 

 

           

 

 

Kolejna grupa pod opieką p. Marzeny Szymańskiej analizowała budowę doliny rzecznej, formy działalności i funkcje rzeki. Podczas wyjazdu edukacyjnego do Tatrzańskiego Parku Narodowego uczniowie poznali specyfikę środowiska prawnie chronionego. Gazetka ścienna przybliżyła wszystkim postać św. Franciszka jako patrona ekologów zaś plakaty promujące Dzień bez Zakupów były formą protestu przeciw nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Uczniowie zrozumieli, że bezmyślne kupowanie rzeczy niepotrzebnych, to zwiększenie ich produkcji, które wiąże się z negatywnymi zmianami w środowisku.

 

 

 

 

Grupa p. Jana Polaka zajęła się z kolei tematem odnawialnych źródeł energii. Uczniowie poznali alternatywne źródła energii z uwzględnieniem niekonwencjonalnych metod wytwarzania energii na terenie Gminy Wodynie. Podczas wyjazdu i wyjścia edukacyjnego uczniowie poznali zasadę działania stacji uzdatniania wody i stacji oczyszczania ścieków. Warsztaty wyjazdowe do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie poszerzyły wiedzę na temat różnorodności świata roślin i bioindykatorów. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe, dokonali ich obserwacji i analizy.

Ostatnia grupa pod opieką p. Moniki Świętochowskiej dokonała analizy chemicznej próbek wody i gleby z różnych źródeł i miejsc najbliższej okolicy.

  

 

 

 

 

Przygotowane podczas realizacji projektu prezentacje multimedialne, plakaty, gazetki, ulotki informacyjne oraz dokumentacja fotograficzna posłużą do dalszej pracy z młodzieżą i współpracy ze środowiskiem lokalnym; będą też  wykorzystywane jako materiał edukacyjny do przeprowadzania zajęć o tematyce ekologicznej (podobnie zakupione plansze edukacyjne, zestawy do analizy biochemicznej czy gry i wydawnictwa o tematyce ekologicznej).

 

 

  

 

Zakupione w ramach Projektu wyposażenie Pracowni Ekologicznej  pozwoli na uatrakcyjnienie form zajęć i monitorowanie stanu  środowiska najbliższej okolicy.

Marzena Szymańska

Historia

()