`

To nasze początki:) Odwiedź nas jeszcze raz!

Aktualności

Szkoła równych szans - wyjazd edukacyjny uczniów szkoły podstawowej.

(2017-06-01 11:06:39)

 

 

Nie tylko gimnazjaliści podróżują dzięki realizowanemu projektowi "Szkoła równych szans". Ich młodsi koledzy ze szkoły podstawowej wcale nie chcą być gorsi i też ruszają na szlaki edukacji i turystyki.

 

 


 17 maja 2017 r. grupa 26 uczniów szkoły podstawowej, pod opieką pp. Beaty Redy i Teresy Waszczak, w ramach projektu „ SRS – VI edycja” wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy. Oto relacja uczestników:

 

"Pierwszym punktem programu był seans w kinie Ciema City „ Królestwo zwierząt”. W sześciu salach interaktywnych dziką naturę mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Wizytę rozpoczęliśmy od Sali 3D, gdzie towarzyszyliśmy ptakom w czasie ich corocznych migracji. Siedząc w ruchomych fotelach w Sali Ruchu poznaliśmy niezwykłe piękno mórz i oceanów. W Sali Muzyki dowiedzieliśmy się jak porozumiewają się między sobą zwierzęta, zaś w Sali Wyobraźni wspólnie z grupą przyjaciół wybraliśmy się na wyprawę po amazońskiej dżungli.Wzruszający film o małych osieroconych orangutanach, które pod okiem ludzi uczą się jak przetrwać w dzikiej dżungli zobaczyliśmy w Sali Inspiracji. Ostatnia Sala Interakcji miała sprawdzić naszą wiedzę o zwierzętach. Z naszej grupy Ola Polak zajęła 3 miejsce w Quizie i zdobyła dyplom. Po wizycie w kinie zjedliśmy pyszny obiad w pobliskim barze mlecznym i udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

 

 

 

 

 

Pod opieką przewodnika podziwialiśmy różne gatunki drzew, krzewów i kwiatów. Dużą atrakcją była kolekcja roślin tropikalnych i subtropikalnych. W szklarni „Zielony raj” na powierzchni około 2000 m2 podziwialiśmy szczególnie okazałą kolekcję roślin cytrusowych. Na zakończenie każdy mógł zakupić dowolną roślinkę w sklepie ogrodniczym.  Trochę zmęczeni, ale zadowoleni do domu wróciliśmy około godziny 19.00."

 

 


Z przyrodą za pan brat

 

 

 

 

Pod wymienionym w tytule hasłem uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Seroczynie realizowali Program edukacji ekologicznej, który miał zwrócić uwagę odbiorców na problem dewastacji i konieczność ochrony środowiska najbliższej okolicy. Program był sfinansowany przez przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 13908,27 zł i Gminę Wodynie w kwocie 2000 zł. Większość działań była prowadzona na terenie naszej Gminy.

 

 

 

 

Według założeń Programu zostały zrealizowane różnorodne przedsięwzięcia promujące ekologię i pogłębiające wiedzę ekologiczną. Podzieleni na grupy projektowe uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali działania, których efektem są foldery, prezentacje, plakaty, gazetki oraz ulotki informacyjne. Inauguracji programu dokonano podczas akcji „Dzień Ziemi”. Odbyły się akcje: „Sprzątanie Świata” i „Dzień bez zakupów”, w których udział wzięli wszyscy uczniowie. Pozostałe działania realizowały już poszczególne grupy projektowe.

 

 

 

 

 

Grupa p. Teresy Waszczak analizowała biologiczny stan jakości wody rzeki Świder. Uczniowie otrzymali informacje dotyczące fauny i flory rzeki a na podstawie występujących organizmów (bioindykatorów) ocenili stan czystości wody. Dokonując ewidencji form ochrony przyrody Gminy Wodynie uczniowie poznali atrakcje przyrodnicze środowiska lokalnego oraz ocenili stan przyrody najbliższej okolicy. Kolejne działanie - realizacja projektu edukacyjnego pt.: Czy wiesz czym oddychasz? przyczyniło się do uzyskania świadomości nt. szkodliwości spalania odpadów w kotłowniach przydomowych. Ulotki informacyjne, które trafiły do środowiska lokalnego przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej a tym samym poprawy stanu środowiska.      

 

 

           

 

 

Kolejna grupa pod opieką p. Marzeny Szymańskiej analizowała budowę doliny rzecznej, formy działalności i funkcje rzeki. Podczas wyjazdu edukacyjnego do Tatrzańskiego Parku Narodowego uczniowie poznali specyfikę środowiska prawnie chronionego. Gazetka ścienna przybliżyła wszystkim postać św. Franciszka jako patrona ekologów zaś plakaty promujące Dzień bez Zakupów były formą protestu przeciw nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Uczniowie zrozumieli, że bezmyślne kupowanie rzeczy niepotrzebnych, to zwiększenie ich produkcji, które wiąże się z negatywnymi zmianami w środowisku.

 

 

 

 

Grupa p. Jana Polaka zajęła się z kolei tematem odnawialnych źródeł energii. Uczniowie poznali alternatywne źródła energii z uwzględnieniem niekonwencjonalnych metod wytwarzania energii na terenie Gminy Wodynie. Podczas wyjazdu i wyjścia edukacyjnego uczniowie poznali zasadę działania stacji uzdatniania wody i stacji oczyszczania ścieków. Warsztaty wyjazdowe do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie poszerzyły wiedzę na temat różnorodności świata roślin i bioindykatorów. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe, dokonali ich obserwacji i analizy.

Ostatnia grupa pod opieką p. Moniki Świętochowskiej dokonała analizy chemicznej próbek wody i gleby z różnych źródeł i miejsc najbliższej okolicy.

  

 

 

 

 

Przygotowane podczas realizacji projektu prezentacje multimedialne, plakaty, gazetki, ulotki informacyjne oraz dokumentacja fotograficzna posłużą do dalszej pracy z młodzieżą i współpracy ze środowiskiem lokalnym; będą też  wykorzystywane jako materiał edukacyjny do przeprowadzania zajęć o tematyce ekologicznej (podobnie zakupione plansze edukacyjne, zestawy do analizy biochemicznej czy gry i wydawnictwa o tematyce ekologicznej).

 

 

  

 

Zakupione w ramach Projektu wyposażenie Pracowni Ekologicznej  pozwoli na uatrakcyjnienie form zajęć i monitorowanie stanu  środowiska najbliższej okolicy.

Marzena Szymańska

Historia

()