`

To nasze początki:) Odwiedź nas jeszcze raz!

Aktualności

Dwadzieścia pięć lat minęło, czyli XXVI Festyn 3 Maja.

 

 

W 1992 roku, w głowie naszego obecnego dyrektora p. Jana Polaka, zrodził się pomysł imprezy, która miała być rodzinnym sportowym sposobem na świętowanie kolejnych rocznic Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tak zaczęła się historia, która trwa do dzisiaj...

 


Tegoroczne  obchody rozpoczęły się w Kościele Nawiedzenia N.M.P. w Seroczynie Mszą Św. w intencji Ojczyzny odprawioną przez księdza proboszcza Bogdana Potapczuka. Następnie uczestnicy udali się do szkoły. Pogoda nie była zbyt łaskawa, więc scena została od razu umieszczona w sali gimnastycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po oficjalnym rozpoczęciu, odśpiewaniu Hymnu Narodowego i wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego głos zabrali Dyrektor Zespołu Szkół w Seroczynie Jan Polak i Wójt Gminy Wodynie Wojciech Klepacki. Odczytano również listy, które do uczestników Festynu skierowali Senator RP Waldemar Kraska i Poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski. Wśród gości byli obecni: Radny Powiatu Marian Sekulski, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Michalczyk z radnymi, oraz dyrektorzy szkół w Wodyniach – Ewa Cizio i Rudzie Wolińskiej - Wiesława Rolewicz. Imprezę tradycyjnie poprowadził wicedyrektor Janusz Eleryk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomnienie historyczne rozpoczął piękny Polonez zaprezentowany przez uczniów klasy piątej. Wiele tygodni prób i przygotowań pod okiem p. Bogdana Kani i wychowawczyni p. Beaty Reda przyniosło piękny efekt! W montażu słowno-muzycznym zaprezentowali się uczniowie pierwszej klasy gimnazjum, wspomagani przez wokalne talenty z gimnazjum i szkoły podstawowej. Nad całością czuwali pp. Elżbieta Ożarek, Marzena Szymańska i Krzysztof Izdebski. Na zkończenie tej części delegacje złożyły wiązanki w Miejscach Pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A na scenie pojawili się najmłodsi artyści: przedszkolaczki i grupa "zerowa". Mimo chmur za oknem zrobiło się cieplutko, radośnie i tanecznie, a maluchy otrzymały wielkie brawa od widowni.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

No i wreszcie start biegów! Mimo chłodu na tym starcie stanęło w sumie 125 biegaczy! Emocje były wielkie: trzy biegi rozstrzygały się na finiszu przy gorącym dopingu publiczności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy Komisja Sędziowska pracowała nad klasyfikacją w poszczególnych biegach i kategoriach na scenie pojawił się młodzieżowy zespół muzyczny "Power Beat", który rozgrzał zziębniętą nieco widownię. Wielu pozytywnych emocji dostarczył tez dynamiczny pokaz naszej Grupy Kawashi, która zaprezentowała układ przygotowany z trenerem Marcinem Popkiem. Rewelacja :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No i nadszedł moment dekoracji, której dokonali Panowie: Dyrektor Jan Polak, Wójt Gminy Wojciech Klepacki i Przewodniczący Rady Mirosław Michalczyk.

Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Seroczynie (kategoria 2008 i młodsi) zdobył Bartosz Bieniek (SP Seroczyn), Puchar Przewodniczącego Rady Gminy (kat. 2006/2007) - Paweł Eleryk (SP Seroczyn) , Puchar Wójta Gminy (kat. 2004/2005) - Grzegorz Kublik (SP Ruda Wolińska), a Puchar Starosty Powiatu (kat.otwarta) - Łukasz Staniak. Bieg w kategorii gimnazjum wygrał Paweł Rogala z gimnazjum w Seroczynie. Na podium stanęli również: Bartosz Wysocki, Bartosz Adamiak, Anna Piwowarczyk, Emilia Kania, Anna Świder, Damian Kluska, Patryk Śledź, Wiktoria Wojda, Małgorzata Kublik, Patrycja Skóra, Damian Stosio, Patryk Osiak, Aleksandra Sabak, Natalia Rogala i Weronika Reda w kategorii szkół podstawowych, Bartosz Wysocki, Robert Wysocki, Klaudia Troć, Magdalena Wysocka i Weronika Gajowniczek w kategorii gimnazjów oraz Kamil Bieniek i Grzegorz Gajowniczek w kategorii otwartej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz sportowe nagrody. W kategoriach drużynowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum z Seroczyna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie pozostały jeszcze emocje związane z losowaniem nagród wśród wszystkich uczestników biegu oraz pamiątek dla posiadaczy cegiełek Samorządu Uczniowskiego. Jak zwykle udało nam się uszczęśliwić wielu, chociaż niektórzy przeżyli też pewnie rozczarowanie. Tak to już jest z losowaniem :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny Festyn 3 Maja w Seroczynie został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wsparcia udzieliło także Starostwo Powiatowe.  Tradycyjnie pomocy nie odmówili również przyjaciele szkoły. Wszystkim dziękujemy za życzliwość i pomoc!

 

 

 

 

 

 

 


Z przyrodą za pan brat

 

 

 

 

Pod wymienionym w tytule hasłem uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Seroczynie realizowali Program edukacji ekologicznej, który miał zwrócić uwagę odbiorców na problem dewastacji i konieczność ochrony środowiska najbliższej okolicy. Program był sfinansowany przez przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 13908,27 zł i Gminę Wodynie w kwocie 2000 zł. Większość działań była prowadzona na terenie naszej Gminy.

 

 

 

 

Według założeń Programu zostały zrealizowane różnorodne przedsięwzięcia promujące ekologię i pogłębiające wiedzę ekologiczną. Podzieleni na grupy projektowe uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali działania, których efektem są foldery, prezentacje, plakaty, gazetki oraz ulotki informacyjne. Inauguracji programu dokonano podczas akcji „Dzień Ziemi”. Odbyły się akcje: „Sprzątanie Świata” i „Dzień bez zakupów”, w których udział wzięli wszyscy uczniowie. Pozostałe działania realizowały już poszczególne grupy projektowe.

 

 

 

 

 

Grupa p. Teresy Waszczak analizowała biologiczny stan jakości wody rzeki Świder. Uczniowie otrzymali informacje dotyczące fauny i flory rzeki a na podstawie występujących organizmów (bioindykatorów) ocenili stan czystości wody. Dokonując ewidencji form ochrony przyrody Gminy Wodynie uczniowie poznali atrakcje przyrodnicze środowiska lokalnego oraz ocenili stan przyrody najbliższej okolicy. Kolejne działanie - realizacja projektu edukacyjnego pt.: Czy wiesz czym oddychasz? przyczyniło się do uzyskania świadomości nt. szkodliwości spalania odpadów w kotłowniach przydomowych. Ulotki informacyjne, które trafiły do środowiska lokalnego przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej a tym samym poprawy stanu środowiska.      

 

 

           

 

 

Kolejna grupa pod opieką p. Marzeny Szymańskiej analizowała budowę doliny rzecznej, formy działalności i funkcje rzeki. Podczas wyjazdu edukacyjnego do Tatrzańskiego Parku Narodowego uczniowie poznali specyfikę środowiska prawnie chronionego. Gazetka ścienna przybliżyła wszystkim postać św. Franciszka jako patrona ekologów zaś plakaty promujące Dzień bez Zakupów były formą protestu przeciw nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Uczniowie zrozumieli, że bezmyślne kupowanie rzeczy niepotrzebnych, to zwiększenie ich produkcji, które wiąże się z negatywnymi zmianami w środowisku.

 

 

 

 

Grupa p. Jana Polaka zajęła się z kolei tematem odnawialnych źródeł energii. Uczniowie poznali alternatywne źródła energii z uwzględnieniem niekonwencjonalnych metod wytwarzania energii na terenie Gminy Wodynie. Podczas wyjazdu i wyjścia edukacyjnego uczniowie poznali zasadę działania stacji uzdatniania wody i stacji oczyszczania ścieków. Warsztaty wyjazdowe do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie poszerzyły wiedzę na temat różnorodności świata roślin i bioindykatorów. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe, dokonali ich obserwacji i analizy.

Ostatnia grupa pod opieką p. Moniki Świętochowskiej dokonała analizy chemicznej próbek wody i gleby z różnych źródeł i miejsc najbliższej okolicy.

  

 

 

 

 

Przygotowane podczas realizacji projektu prezentacje multimedialne, plakaty, gazetki, ulotki informacyjne oraz dokumentacja fotograficzna posłużą do dalszej pracy z młodzieżą i współpracy ze środowiskiem lokalnym; będą też  wykorzystywane jako materiał edukacyjny do przeprowadzania zajęć o tematyce ekologicznej (podobnie zakupione plansze edukacyjne, zestawy do analizy biochemicznej czy gry i wydawnictwa o tematyce ekologicznej).

 

 

  

 

Zakupione w ramach Projektu wyposażenie Pracowni Ekologicznej  pozwoli na uatrakcyjnienie form zajęć i monitorowanie stanu  środowiska najbliższej okolicy.

Marzena Szymańska

Historia

()