`

To nasze początki:) Odwiedź nas jeszcze raz!

Aktualności

"Tak bym chciała gwiazdą być...", czyli wizyta w Telewizji!

 

 

Słowo "telewizja" pobudza wyobraźnię. Kamery, światła, wywiady, kariera...Kolorowy i - przynajmniej na pozór - wygodny świat popularności i sławy. Udało nam się obejrzeć malutki kawałek tego "telewizyjnego świata": uczniowie naszej szkoły wzięli udział w realizacji jednego z odcinków programu muzycznego "Petersburski Music Show".

 


Pierwszy dzień października zaczął się dla nas bardzo wcześnie, bo już o godzinie 6.30 spotkaliśmy się przy szkole, aby wyruszyć w drogę do Warszawy. Kilka osób troszkę przyspało, ale wielkiego opóźnienia to nie spowodowało. No i wyruszyliśmy w naszą "telewizyjną podróż" :)

 

 

 

 

Droga minęła bardzo szybko i punktualnie o godz. 8.30 zatrzymaliśmy się pod bramką wjazdową na teren Telewizji Polskiej przy ul Woronicza 17 w Warszawie. Tam czekała na nas Pani Opiekun i koledzy z Wodyń i Rudy Wolińskiej.

Pobyt w Telewizji rozpoczęliśmy od "zainstalowania" się w szatni i zwiedzania Bloku F. Spacerowaliśmy po telewizyjnych korytarzach i oglądaliśmy telewizyjne studia, w których realizowane są rozmaite programy. Byliśmy min. w studiu TVP Sport.

 

 

 

 

 

No i w końcu trafiliśmy do Studia, w którym miał być nagrywany kolejny odcinek edukacyjnego programu "Petersburski Music Show" emitowanego w TVP "Abc". Odcinek programu trwa dwadzieścia kilka minut, ale jego nagranie zajęło - z niewielkim przerwami - ponad 5 godzin!

Na samym początku pracujący w studio specjaliści "usadzili" nas w odpowiednich miejscach: kryterium był wzrost i kolory ubrań. A potem rozpoczęła się żmudna praca nagrywania widowni: śpiewaliśmy, biliśmy brawa, śmieliśmy się...A to wszystko po kilka razy :) czyli "dubelek, za dubelkiem".

Kiedy już p. Reżyser doszedł do wniosku, że ujęć z naszym udziałem ma ilość wystarczającą do gry wkroczyli główni bohaterowie tego odcinka. Program jest podzielony na kilka stałych części, w których pojawiają się goście:

 

- PLOTECZKI Z INNEJ BECZKI - gościem była specjalistka o "białego śpiewu", p. Agata Harz.

 

- CO SŁYCHAĆ? - rozmowa na temat Antonio Stradivariego.

 

- INSTRUMENTALNI - w tej części pojawił się jedyny w Polsce zespół GAMELANOWY.

 

- ALE GWIAZDY -  Mariusz Totoszko, znany min. z udziału w programie "Twoja twarz brzmi znajomo", wokalista i instrumentalista, ambasador ekologicznej akcji "Zbieraj z klasą". 

 

- SCENA TALENTÓW - w tej części prezentowała się Daria Domitrz.

 

- TO JUŻ FINAŁ? - Zespół Taneczny "Hand to hand" z Warszawy.

 

 

 

 

Trochę to wszystko trwało ;) więc słowa: "Koniec nagrania! Dziękujemy!" wszyscy przyjęli z pewną ulgą. Potem jeszcze spacer do nowego Bloku B, gdzie realizowane jest min. "Pytanie na śniadanie" i w końcu powrót do domku!

 

15 października, w sobotę, o godz. 15.20 nagrany odcinek zostanie wyemitowany na kanale TVP "Abc". Zostanie również powtórzony w niedzielę, o tej samej godzinie. Wszystkie odcinki tego programu można zobaczyć również na stronie internetowej Telewizji Polskiej.

 

Dzień był intensywny i dosyć męczący, ale...warto było trochę się pomęczyć! Telewizja od kuchni, to jednak trochę inna telewizja!


Z przyrodą za pan brat

 

 

 

 

Pod wymienionym w tytule hasłem uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Seroczynie realizowali Program edukacji ekologicznej, który miał zwrócić uwagę odbiorców na problem dewastacji i konieczność ochrony środowiska najbliższej okolicy. Program był sfinansowany przez przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 13908,27 zł i Gminę Wodynie w kwocie 2000 zł. Większość działań była prowadzona na terenie naszej Gminy.

 

 

 

 

Według założeń Programu zostały zrealizowane różnorodne przedsięwzięcia promujące ekologię i pogłębiające wiedzę ekologiczną. Podzieleni na grupy projektowe uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali działania, których efektem są foldery, prezentacje, plakaty, gazetki oraz ulotki informacyjne. Inauguracji programu dokonano podczas akcji „Dzień Ziemi”. Odbyły się akcje: „Sprzątanie Świata” i „Dzień bez zakupów”, w których udział wzięli wszyscy uczniowie. Pozostałe działania realizowały już poszczególne grupy projektowe.

 

 

 

 

 

Grupa p. Teresy Waszczak analizowała biologiczny stan jakości wody rzeki Świder. Uczniowie otrzymali informacje dotyczące fauny i flory rzeki a na podstawie występujących organizmów (bioindykatorów) ocenili stan czystości wody. Dokonując ewidencji form ochrony przyrody Gminy Wodynie uczniowie poznali atrakcje przyrodnicze środowiska lokalnego oraz ocenili stan przyrody najbliższej okolicy. Kolejne działanie - realizacja projektu edukacyjnego pt.: Czy wiesz czym oddychasz? przyczyniło się do uzyskania świadomości nt. szkodliwości spalania odpadów w kotłowniach przydomowych. Ulotki informacyjne, które trafiły do środowiska lokalnego przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej a tym samym poprawy stanu środowiska.      

 

 

           

 

 

Kolejna grupa pod opieką p. Marzeny Szymańskiej analizowała budowę doliny rzecznej, formy działalności i funkcje rzeki. Podczas wyjazdu edukacyjnego do Tatrzańskiego Parku Narodowego uczniowie poznali specyfikę środowiska prawnie chronionego. Gazetka ścienna przybliżyła wszystkim postać św. Franciszka jako patrona ekologów zaś plakaty promujące Dzień bez Zakupów były formą protestu przeciw nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Uczniowie zrozumieli, że bezmyślne kupowanie rzeczy niepotrzebnych, to zwiększenie ich produkcji, które wiąże się z negatywnymi zmianami w środowisku.

 

 

 

 

Grupa p. Jana Polaka zajęła się z kolei tematem odnawialnych źródeł energii. Uczniowie poznali alternatywne źródła energii z uwzględnieniem niekonwencjonalnych metod wytwarzania energii na terenie Gminy Wodynie. Podczas wyjazdu i wyjścia edukacyjnego uczniowie poznali zasadę działania stacji uzdatniania wody i stacji oczyszczania ścieków. Warsztaty wyjazdowe do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie poszerzyły wiedzę na temat różnorodności świata roślin i bioindykatorów. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe, dokonali ich obserwacji i analizy.

Ostatnia grupa pod opieką p. Moniki Świętochowskiej dokonała analizy chemicznej próbek wody i gleby z różnych źródeł i miejsc najbliższej okolicy.

  

 

 

 

 

Przygotowane podczas realizacji projektu prezentacje multimedialne, plakaty, gazetki, ulotki informacyjne oraz dokumentacja fotograficzna posłużą do dalszej pracy z młodzieżą i współpracy ze środowiskiem lokalnym; będą też  wykorzystywane jako materiał edukacyjny do przeprowadzania zajęć o tematyce ekologicznej (podobnie zakupione plansze edukacyjne, zestawy do analizy biochemicznej czy gry i wydawnictwa o tematyce ekologicznej).

 

 

  

 

Zakupione w ramach Projektu wyposażenie Pracowni Ekologicznej  pozwoli na uatrakcyjnienie form zajęć i monitorowanie stanu  środowiska najbliższej okolicy.

Marzena Szymańska

Historia

()